WISCONSIN SECTION Awards

The following is a listing of the awards and medals that members of the Wisconsin section of CSWEA have been awarded.



Seven "S" Society

Award Description
The Sentral States Select Society of Sanitary Sludge Shovelers was organized in 1971. The Select Society was modeled after similar societies that had previously been organized in other Member Associations. The earliest of these was founded in Pennsylvania by H.E. "Ted" Moses in 1937. The group was known as the Ted Moses Sludge Shovelers Society. Moses noticed that many members were contributing a great amount of unrecognized time and effort and that no formal way existed to reward these members.

The Sentral States Select Society conforms to this tradition in many ways. Each member receives a certificate of membership and gold shovel that must be worn during all Central States functions. Central States members may become eligible for induction into the Select Society by activities worthy of recognition in the opinion of the Selection Committee. It is impossible to "join" the Select Society, as there are no dues. New members are initiated during a sacred ceremony at the Central States Water Environment Association Annual Meeting.


Past Recipients
2012 - Scott Trotter & Anne Lecuyer
2011 - Ed McCormick
2010 - Chris Browning
2009 - Adam Zaminski
2008 - Chuck Weir
2007 - Michael J. Read
2006 - Bill Bertea
2005 - Steve Godfrey & John Olson
2004 - Jay Kemp & Tom Mulcahy
2003 - Lamont Albers & Frank Tiefert
2002 - Dan Busch & Phil Budde
2001 - Rick Pace & Phil Budde
2000 - Thomas W. Sigmund & William L. Marten
1999 - Dean D. Falkner & Joseph S. Mandala
1988 - James J. Smith & Peter C. Wachs
1997 - Joan B. McNamee & Steven R. Reusser
1996 - Paul A. Lange & Daniel L. Lynch
1995 - James M. Force & Kenneth L. Sedmak
1994 - William C. Boyle & Michael D. Doran
1993 - Jeffrey Brochtrup & Ralph B. Schroedel, Jr.
1992 - Paul H. Nehm & James G. Shaw & Charles A. Sorber (Honorary)
1991 - Ronald W. Dickrell & Carol S. Strackbein
1990 - Peter V. Cavegnaro & John R. Leonard
1989 - Dale F. Stiller & Thomas E. Vik
1988 - James J. Smith & Peter C. Wachs
1987 - Thomas J. Bunker & Gordon H. Smith
1986 - Lester O. Hoganson & Roger W. Sherman
1985 - Frank T. Lamm
1984 - Robert W. Bues & John W. Wagner
1983 - Stanley P. Budrys & John H. Schlintz
1982 - James R. Carpenter & Professor A. E. Zanoni & Karl R. Zuehlke
1981 - A. E. Becher, Jr. & Karl G. Voelkel
1980 - Jerold A. Kieffer & James L. Nemke
1979 - Phillip S. Davy & Henry E. Dedinsky & Martin Lang (Honorary)
1978 - Lawrence A. Ernest & Raymond J. Kipp & William E. Stanley (Honorary)
1977 - Lawrence B. Polkowski & Joseph B. Hanlon (Honorary) & Gladys H. Swope (Honorary)
1976 - Gary K. Coates & B. Victor Pfeiffer & Victor G. Wagner (Honorary)


Harris Prescott Eddy Medal

Award Description
The Harrison Prescott Eddy Medal is awarded for research that makes a vital contribution to the existing knowledge of the fundamental principles or process of wastewater treatment, as comprehensively described and published in a Federal periodical.
The award honors Harrison Prescott Eddy, a prominent engineer and a pioneer in the field of wastewater treatment.


Past Recipients
1989 - William C. Boyle
1975 - Steven P. Graef
1971 - Paul MacBerthouex & Lawrence Polkowski
1955 - William Katz


Radebaugh Award

Award Description
The Gus J. Radebaugh award is presented to the author or authors of the technical paper that was judged to be the best presentation at last year's annual meeting.

Past Recipients
2013 - Chris Wilson and Jennifer Hindel
2012 - Alan Grooms
2011 - Navaneethan Navarathnam, Scott Royer, Peter R. Topczewski & Daniel Zitomer
2010 - Steven R. Reusser
2009 - Not Awarded
2008 - Jay Kemp, Dennis Egge & Daniel Zitomer
2007 - Tom Vik & Mark Surwillo
2006 - Not Awarded
2005 - Steve Reusser
2002 - Steve ReusserGreg Zelinka
2001 - Dan BuschMike Urbancic
1999 - James A. Bilgo & Kenneth E. Kazubowski
1998 - James J. Marx
1995 - Thomas E. Vik & David T. Redmon
1992 - Thomas E. Vik & James R. Kirk
1991 - Paul MacBerthouex
1990 - Steven R. Reusser
1989 - Paul MacBerthouex & D. Robert Gan
1988 - J. Willard DeBauche
1987 - Glen T. Daigger
1986 - Brooks Newbry & Diane Taniguchi-Dennis & Tom Sigmund
1984 - Thomas E. Vik & Dennis J. Lammers & Daniel L. Roder
1979 - Bruce Snyder
1977 - Phillip E. Budde & Paul Nehm & William C. Boyle
1972 - A.E. Zanoni & Rutkowski


Collection System Award

Award Description
The Collection System Award is presented to an Association member in recognition of outstanding contributions in advancing collection system knowledge and direct or indirect improvement in water quality.

Past Recipients
2013 - Tim Bate Milwaukee Metropolitan Sewerage District & Keith McKeen New Lenox, IL
2012 - Robert Swirsky, Downers Grove Sanitary District
2012 - Chris Kleist, City of Duluth, MN
2012 - Tom Grunewald, Village of Boyd, WI
2011 - John McDonnell, Thorn Creek SD, IL
2011 - Sandy Mass, City of Duluth, MN
2011 - Tom Steinbach, City of Oconomowoc, WI
2010 - WI, Tim Zimmerman, Village of Germantown, WI
2010 - MN, Greg Guerrero, City of Duluth, MN
2010 - IL, Mark Eddington, DeKalb Sanitary District, IL
2009 - Ron Dickrell
2008 - Steve Woodman
2006 - Bob Bradley
2005 - Daniel Frye
2002 - Nancy Schultz
2001 - Mike Pierner
2000 - Stanley Kucharski
1998 - Floyd L. Finney
1997 - Ronald Eifler
1996 - James T. Kunz
1995 - Donald C. Lythjohan
1991 - Paul A. Lange
1986 - Thomas F. Wolf


Service Award

Past Recipients
2014 - Eric Lynne
2013 - Tom Mulcahy
2012 - Brandon Koltz
2011 - Randy Wirtz
2010 - Bill Marten
2009 - Jane Carlson
2008 - Dave Taylor
2007 - Tom Sigmund
2006 - Ken Sedmak
2005 - Dan Busch
2004 - Paul Nehm
2003 - Tom Krueger
2002 - Paul Lange
2001 - Rusty Schroedel
2000 - John Leonhard
1999 - Carol Strackbein
1998 - Tom Bunker
1997 - Jim Shaw
1996 - Dan Lynch
1995 - Ruth Ann Kolowith
1990 - Jeff Brochtrup
1989 - O. Fred Nelson
1988 - Jim Nemke
1987 - Frank Lamm
1986 - Karl Voelkel


Academic Excellence

Award Description
The Academic Excellence Award is presented for academic achievement by a full-time student enrolled in a master's level or above program in environmental or sanitary engineering.

Past Recipients
2013 - Adam R. Groshek, University of Wisconsin-Platteville Amanda Heller, Milwaukee School of Engineering Sally Shumaker, University of Wisconsin-Madison Allen Williams, Marquette University Li Xiao, University of Wisconsin-Milwaukee

2012 - No Award Given.

2011 - Evan Hunter, University of MN, Duluth Greg LeFevre, University of MN, Twin Cities Carl J. Sorensen, MN State University, Mankato

2010 - No Award Given.

2009 - Petia Tontcheva, University of Illinois, Urbana-Champaign Kathryn Weissman, Illinois Institute of Technology

2008 - Alison Ling, University of MN, Twin Cities Carla Petrich, University of MN, Duluth Michael Petersen, MN State University, Mankato

2007 - Ryan Holzem UW Platteville Stacy Erin Metz, UW Madison Mark Hope, Marquette University Yang Liu, UW Milwaukee

2006 - Carlos Lopez, U of I Adhiraj Joshi

2004 - Phillip Bzdusek & Leon Downing
2001 - Mike Gitter
1998 - Jason P. Parrillo & Jenchie Wang
1995 - Julie A. Hoffman
1992 - Matt Talarczyk & Dr. Xiaochun Zhang & Michele Pluta
1989 - Sanjay Yadav
1986 - Kathleen M. Helf & Rick Lee Fero
1985 - William Marten & Francis Mahuta, Jr.
1984 - William Marten & Francis Mahuta, Jr.
1983 - Thomas J. Simpkin
1982 - Jeffrey A. Brochtrup
1981 - David K. Stevens
1980 - David L. Mueller


Operations Award

Award Description
The Operations Award is given annually to an operator from each of the three member states in recognition of outstanding wastewater treatment plant operation. (Records missing for 1969-77 winners)

Past Recipients
2013 - Jeremy Cramer
2012 - David Carlson
2011 - Rabert Sherr
2010 - Dave Lefebvre
2009 - Paul Christensen
2008 - Jim Thalke
2007 - Dennis Egge
2006 - Tom Steinbach
2005 - Not Awarded
2004 - Joe Morrissey
2005 - Ron Eifler
2003 - Tom Zager
2002 - John Fales
2001 - Tom Krueger
2000 - Ari Mathos
1999 - Paul A. Lange
1998 - Daniel L. Busch
1997 - John Leonhard
1996 - LaMont Albers
1995 - Kenneth Johnson
1994 - Gerald Ellefson
1993 - Nancy Mann
1992 - J. Willard DeBauche, Jr.
1991 - David Benner
1990 - Stephen Miller
1989 - Steve Reusser
1988 - Dean Falkner
1987 - Richard Neterval
1986 - Thomas Bunker
1985 - Paul Nehm
1984 - Ed Kruger
1983 - John Budde
1982 - Richard Birner
1981 - James Nemke
1980 - William Behling
1979 - Willis Stubbe
1978 - Jerome Bersch


Burke Safety Award

Award Description
The George W. Burke, Jr., Facility Safety Award is given in recognition of active and effective safety programs in municipal and industrial wastewater treatment facilities. Established in 1982, the award was named in honor of Mr. Burke for his many years of service to the industry and the Federation as staff manager of technical services. He was instrumental in developing the Federation Annual Safety Survey.

Past Recipients
2013 - Not Awarded
2012 - Metropolitan Council Environmental Services-East Business Unit
2011 - Not Awarded
2010 - Glenbard Wastewater Authority
2009 - Western Lake Superior Sanitary District
2008 - City of Crystal Lake, IL WWT Division
2007 - North Shore Sanitary District
2006 - Not Awarded
2005 - City of Naperville, IL Springbrook WWT Facility Naperville, IL
2004 - Glenbard Wastewater Agency, IL
2003 - City of Elmhurst Elmhurst IL
2002 - Heart of the Valley MSD
2000 - Beloit Water Pollution Control Facility
1999 - Racine Wastewater Utility
1996 - Fox River Water Pollution Control Facility
1995 - Sheboygan Regional Wastewater Treatment Plant
1994 - Janesville Wastewater Utility
1991 - Madison Metropolitan Sewerage District
1986 - Green Bay Metropolitan Sewerage District
1983 - Jones Island Wastewater Treatment Plant


Hatfield Award

Award Description
The Hatfield Award is given for outstanding wastewater treatment plant operation. Established in 1946, it is named for William D. Hatfield, who was affectionately known as "Doc" Hatfield. "Doc" served as president of both the Federation (1958-59) and this Association (1944-45). He was a former superintendent of the Decatur, Illinois Sanitary District.

Past Recipients
2013 - John Leonhard
2012 - Rick Pace
2011 - Mary Fralish
2010 - Dan Lynch
2009 - Dan Busch
2008 - Steve Reusser
2007 - Albert Parrella
2006 - Dennis Streicher
2005 - Terry Jackson
2004 - Paul Thormodsgard
2002 - Tom Bunker
1997 - Dean D. Falkner
1994 - Paul H. Nehm
1993 - Ronald W. Dickrell
1991 - Joseph L. Gehin
1989 - Roger W. Sherman
1985 - Frank D. Munsey
1983 - James L. Nemke
1978 - John W. Wagner
1976 - Albert J. Winter
1975 - Grant Haugstad
1974 - Gary K. Coates
1968 - David W. Martin
1965 - Clyde F. Lehman
1962 - Raymond D. Leary
1959 - Frank I. Vilen


Golden Manhole Award

Past Recipients
2013 - Mark Kolczaski
2012 - Randy Belanger
2011 - Thomas Steinback
2010 - Andy Craven & Dan Lynch
2009 - Ruth Delay & Todd Stelmacher
2008 - Jim Beier & Ned Paschke
2007 - Jim Beier & Ned Paschke
2006 - Mike Krosnosky & Mike Spence
2005 - Keith Alexander & Jim Fratrick
2004 - Tom Bunker & Mike Pierner & Joan Hawley
2003 - Tom Krueger & Frank Tiefert & Tim Bate & John Leonhard & Jim Smith
2002 - Nancy Schultz
2000 - Paul A. Lange


WEF Service Award

Past Recipients
2005 - Tom Krueger
2004 - Dan Lynch
2003 - Carol Strackbein & Jim Force


Bedell Award

Award Description
The Bedell Award was established to acknowledge extraordinary personal service to a Water Environment Federation member association. Established in 1948, it is named in honor of Arthur Sidney Bedell, the second president of the Federation, who exemplified its purpose by his devotion and long service to the New York Water Pollution Control Association.

Past Recipients
2012 - Ralph B. Schroedel, Jr.
2011 - Dennis Lindeke
2010 - Scott Trotter
2009 - Jim Roth P.E.
2008 - Daniel Lynch, P.E.
2007 - John Leonhard
2006 - Bob L. Clavel, P.E.
2005 - Jim Smith
2001 - William C. Boyle
1998 - Thomas J. Bunker
1995 - James L. Nemke
1992 - Frank T. Lamm
1990 - B. Victor Pfeiffer
1985 - A. E. Zanoni
1984 - Gary K. Coates
1981 - O. Fred Nelson
1979 - Lawrence A. Ernest
1976 - Raymond D. Leary
1972 - William N. Konrad
1969 - Frank I. Vilen


Lab Analyst Excellence Award

Award Description
Established in 1992 to recognize individuals for outstanding performance, professionalism, and contributions to the water quality analysis profession, the Laboratory Analyst Excellence Award is given to an individual employed by an educational facility, laboratory, industrial, commercial or municipal laboratory which performs wastewater related analysis.

Past Recipients
2013 - Torell Geffers
2012 - Jeff Bratza
2011 - David Piquett
2010 - Judy Theon
2009 - Marc R. Zimmerman
2008 - Nora Erlandson
2007 - John Kennedy
2005 - Mike Urbancic
2004 - Janet Tiffany
2002 - Randy Thater
1998 - Greg Zelinka
1995 - Jeffrey A. MacDonald


Gordon Maskew Fair Medal

Past Recipients
1993 - William C. Boyle


Phillip F. Morgan Medal

Past Recipients
1989 - Terry R. Larson & Alan L. Berg


George Bradley Gascoigne Medal

Past Recipients
2005 - Bill Marten & John Hung & Jeff Schilling
        Dennis Dineen & Gary Cressey
1970 - Lawrence Ernest


George J. Schroepfer Medal

Past Recipients
2005 - Dan Lynch & Jay Kemp
1997 - Ralph B. Schroedel, Jr.


Outstanding Achievement In Water Pollution Control

Past Recipients
1995 - Green Bay Metropolitan Sewerage District


Industrial Environmental Achievement Award

Past Recipients
2003 - Wisconsin Plating Works, Racine, Wisconsin
1996 - Kerry Ingredients, Jackson, Wisconsin
1995 - Snap-On Tools, Kenosha, Wisconsin


Innovative Technology Award - Instrumentation Category

Past Recipients
1997 - Madison Metropolitan Sewerage District
Message from Section Chair
Officers & Directors
CSWEA Magazine
Become A Member